Jiří Vašina o startu Kayak The World

Jiří Vašina o startu
Kayak The World

Jiří Vašina: „Spolupráce je pro mě cestou k mým snům.“

Jiří Vašina, kajakář tělem i duší, 9. muž celkového hodnocení českého poháru, 6. muž MČR 2019 a 3. v U23 na MČR 2017. Sportovec, jehož spolupráce s Durt Design vznikla vlastně náhodou, ale stala se pro něj osudovou a dodnes mu pomáhá plnit sny a plány.

Jirkova sportovní kariéra

Jako malý zkoušel Jirka různé sporty, ale žádný mu nepřirostl k srdci tak jako kajak. V roce 2007 se k pádlování dostal úplně nečekaně, přes kamaráda. „Hned po pár minutách sezení v kajaku mi bylo jasné, že to je něco naprosto výjimečného,“ vzpomíná Jirka.  Takových pocitů člověk v životě nezažije mnoho. „Okamžitě jsem věděl, že u něj zůstanu hodně dlouho,“ dodává. Dnes je to od té chvíle skoro čtrnáct let a život bez kajaku už si nedokáže ani představit. „Sport je pro mě především obrovské štěstí a dar,“ dodává.

Cesta životem vrcholového sportovce je plná zážitků. „Pokud bych měl vypíchnout nejsilnější událost mé kariéry, bylo by to asi mistrovství České republiky do 23 let v Praze Troji, kde jsem skončil na třetím místě. Získal jsem tak svou první medaili z republikové akce – a na to se zkrátka nezapomíná.“

Spolupráce s Durt Design

Ve vrcholovém sportu hraje i ta sebemenší maličkost roli. Každá sezóna a tréninkový cyklus představují neskutečné množství překážek. Ať už to jsou prostředky, zranění nebo špatné výsledky. Pro Jirku byly jednou z největších překážek právě finance. Aby si mohl dovolit soustředění, musel mezi hromadou tréninků navíc chodit do práce. Dodnes ho vodní slalom neživí a pracovat musí stále. I přesto si ale na nic nestěžuje a práci se nebrání. Ačkoli ho únava mnohokrát shodila na kolena, láska ke sportu ho pokaždé znovu postavila na nohy. „Za poslední tři roky se mi podařilo najít trochu jinou cestu, jak si zajistit lepší podmínky pro trénink. Poštěstilo se mi sehnat několik skvělých partnerů, kteří mi pomohli s financováním soustředění a vybavení. Jedním z nich je právě Durt Design,“ popisuje Jirka.

Mimo závodění je Jirka úspěšný i v trénování mládeže. Své zkušenosti se mu tak daří předávat i dál. Jeden rok trénoval bratra majitele Durt Designu Kuby Duřta, z čehož vznikla dlouhodobá vazba. Začalo to natáčením reklamního spotu pro Jirkovy partnery a dál už se to vyvíjelo samo. „Kuba mi nabídnul spolupráci a začali jsme makat na skvělých věcech. Byl to jeden z nejdůležitějších okamžiků mé kariéry,“ říká Jirka. S partnery se zároveň snaží tvořit příběh a dávat spolupráci větší smysl. Jak sám říká, nejde mu o to dostat ze společnosti co nejvíc peněz. Jeho cílem je především uskutečnit neotřelé nápady a motivovat lidi k lásce ke sportu.

„Durt Design byl otevřený všem, i těm nejšílenějším nápadům. Pomohl mi odjet na soustředění do Austrálie, zajistil mi několikanásobně lepší podmínky pro trénink, ale hlavně mě vždycky podržel v tom nejhorším. Naše spolupráce mi zkrátka pomáhá uskutečňovat mé sny a plány.“

Zrození projektu Kayak The World

V dnešní době se zdá, že se z vrcholových sportů stává něco umělého. Přestává se sportovat s láskou. Jako by se všichni pouze hnali za penězi a při tom zapomněli si sport především užít a milovat ho. Slalomové kanály se staví s plastovými překážkami, závodníci spí v hotelech, mají maséry a kritizují jakýkoliv měnící se vodní terén. Projekt Kayak The World se snaží vrátit se k původnímu smyslu závodění a sportu obecně. „Já chci vodnímu slalomu trochu vrátit jeho starou tvář a dostat ho zpět na řeku. Ukázat veřejnosti, že to není jen o každodenním trénování v betonovém kanále, ale o dobrodružství a nadšení,“ popisuje Jirka, ze kterého láska ke sportu vyloženě čiší. Ke kayakingu zkrátka patří i práce s živou vodou a uměle vytvořené podmínky pro něco takového nestačí. 

První epizoda projektu

Prozatím je natočená první epizoda projektu Kayak The World, vznikala v Rakousku. Cílem je ukázat kajak v přirozenějším stylu, jaký divák na závodech nemá možnost vidět. Měla by nalákat lidi ke sportování – a hlavně k tomu, aby si sport opravdu užívali a nezávodili jen kvůli kariéře. Aby si zamilovali nejen závod samotný, ale i přípravy na něj a cestování s ním spojené. „Situace okolo pandemie a na ní vázaná omezení kazí plány v pokračování našeho dobrodružství, ale hned jakmile to bude možné, chystáme opět vycestovat někam do divočiny a v natáčení pokračovat,“ říká Jirka. „A co si od toho slibuji? Hlavně zážitky a radost, která bude motivovat nejen mě, ale i ostatní lidi ke sportu v přírodě,“ dodává.

Copyright © Durt Design s.r.o.